سوفله خوری چیست و چه کاربردی دارد؟

سوفله خوری ظرفی است که به‌منظور سروِ سوفله یا سایر غذاهای گرم استفاده می‌شود. جنس این ظرف، معمولاً از سرامیک یا شیشه است، پایه‌ای بلند دارد و در زیر آن یک شمع قرار می‌گیرد تا ظرف را گرم نگه دارد. سوفله‌خوری‌ها در اندازه‌های مختلفی موجود هستند.

شما می‌توانید از اندازه‌های کوچک‌تر برای سرو سوفله‌ها و غذاهای تک‌نفره و از اندازه‌های بزرگ‌تر برای سرو غذاهای چندنفره استفاده کنید. علاوه‌بر اندازه، سوفله‌خوری‌ها در طیف و انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که شما باید با توجه به سلیقه و نیاز خود، از میان آن‌ها انتخاب کنید.

از این ظرف، می‌توان برای سرو طیف وسیعی از غذاها از جمله سوپ، خورشت، مرغ، ماهی و سایر غذاهای گرم استفاده کرد. سوفله خوری‌ها یک افزودنی شیک و کاربردی به میز غذاخوری هستند. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که سوفله خوری چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؛ پس ما را در ادامه همراهی کنید.

سوفله چیست؟

سوفله فرانسوی چیست

قبل‌از بررسی اینکه سوفله خوری چیست و چه کاربرد‌هایی دارد، بهتر است به بررسی اینکه سوفله چیست بپردازیم؟ اگر آشپزی را یک هنر در نظر بگیریم، افرادی که سوفله را به‌خوبی درست و سرو می‌کنند، باید پیکاسو باشند. سوفله نوعی دسر یا پیش‌غذای سبک است که با افزودن مواد به سفیدۀ تخم‌مرغِ سفت‌شده در فر درست می‌شود.

هنگام پخت، حباب‌های هوا در سفیدۀ تخم‌مرغ منبسط می‌شوند و سوفله پُف می‌کند. آنچه‌ که مهم است، این است که بعداز پخت بتوانید پفِ سوفله را حفظ کنید. این کار را می‌توان با کمک سوفله‌خوری به‌راحتی انجام داد. این دسر فرانسوی را می‌توان با انواع توت‌ها، شکلات‌ها یا سبزیجات سرو کرد.

کاربردهای سوفله خوری

سوفله‌خوری معمولاً از شیشه یا سرامیک ساخته می‌شود و برای سرو غذاهای گرم، به‌خصوص سوفله استفاده می‌شود. باید بدانید که کاربرد سوفله‌خوری فقط به سرو سوفله محدود نمی‌شود، بلکه می‌توانید از آن استفاده‌های گوناگونی داشته باشید. پس‌از اینکه دانستید سوفله خوری چیست، بهتر است با کاربرد‌های این ظرف هم آشنا شوید. در ادامه به چند مورد از کاربرد‌های سوفله‌خوری می‌پردازیم.

 • سرو سوفله: همان‌طور که از نام این ظرف پیدا است، کاربرد اصلی سوفله‌خوری، سرو سوفله است. پس‌از پخت این دسر، باید آن را بلافاصله سرو کرد تا پف آن نخوابد. سوفله‌خوری با حرارت‌دهی، به حفظ پف دسر کمک می‌کند.
 • سرو انواع مختلف غذاهای گرم: سوفله‌خوری را می‌توان برای سروکردن انواع غذاهای گرم مانند سوپ، خورشت، مرغ یا ماهی استفاده کرد. این وسیله، با حفظ گرمای غذا، به لذیذبودن آن کمک می‌کند.

سوفله‌خوری یکی از ظروف ضروری میز غذاخوری است. برای اینکه بتوانید خرید آگاهانه‌ای داشته باشید، باید بدانید که چه کاربردهایی دارد. کاربرد سوفله‌خوری، فقط به سرو سوفله محدود نمی‌شود،  بلکه شما با خرید آن می‌توانید در مهمانی‌ها، غذاهای دیگر خود را گرم و لذیذ نگه دارید.  با خرید سوفله خوری از خانه رویایی دلسا، می‌توانید از جدیدترین طرح‌ها و مدل‌های این ظرف استفاده کنید.

انواع سوفله خوری

سوفله‌خوری‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. بعد از دانستن اینکه سوفله خوری چیست، برای اقدام به خرید باید جنس، شکل، اندازه، برند و نوع گرمایش این وسیله را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی انواع مختلف سوفله‌خوری می‌پردازیم.

انواع مختلف سوفله‌خوری براساس جنس

 • سوفله‌خوری استیل: این نوع، از استیل ضدزنگ ساخته می‌شود و بسیار مقاوم و بادوام است.
 • سوفله‌خوری برنجی: این جنس، گرما را به‌خوبی حفظ می‌کند و از برنج مرغوب ساخته می‌شود.
 • سوفله‌خوری سرامیکی: این نوع، در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود است و بسیار بادوام و مقرون‌به‌صرفه است.
 • سوفله‌خوری طلایی: این نوع، از مواد مختلفی مانند استیل، برنج و مس ساخته می‌شود و با جلوۀ شیک و مجلل خود، انتخاب افراد بسیاری است.
 • سوفله‌خوری مسی: از مس ساخته می‌شود و گرما را به‌سرعت منتقل می‌کند.
 • سوفله‌خوری شیشه‌ای: این مدل معمولاً از پیرکس یا شیشۀ بوروسیلیکات ساخته می‌شود و غذا در آن به‌خوبی دیده می‌شود.

انواع مختلف سوفله‌خوری براساس شکل

 • سوفله‌خوری گرد: از این مدل، معمولاً برای سرو سوفله استفاده می‌شود.
 • سوفله‌خوری مربع: سرو غذاهای دیگر مانند سوپ، خورشت و سالاد در این مدل انجام می‌شود.
 • سوفله‌خوری مستطیل: از این مدل مانند سوفله خوری‌های مربعی، معمولاً برای سرو انواع خورشت، سالاد و سوپ استفاده می‌شود.

انواع مختلف سوفله‌خوری بر اساس اندازه

 • سوفله‌خوری کوچک: اندازه کوچک سوفله‌خوری،‌ برای سرو غذای یک نفر مناسب است.
 • سوفله‌خوری متوسط:  اندازه متوسط سوفله‌خوری معمولاً برای سرو غذای دو یا سه نفر کاربرد دارد.
 • سوفله‌خوری بزرگ: این اندازه برای سرو غذای چهار یا پنج نفر مناسب است.

انواع مختلف سوفله خوری بر اساس نوع گرمایش

 • سوفله‌خوری شمع وارمر: این مدل، غذا را با استفاده‌ از شمع، گرم نگه می‌دارد.
 • سوفله‌خوری برقی: این مدل سوفله خوری‌ها، با استفاده از برق، غذا را گرم نگه می‌دارند.

هنگام خرید توجه داشته باشید که سوفله‌خوری از مواد مرغوبی ساخته شده باشد تا بتواند گرما را به‌طور یکنواخت نگه دارد. همچنین اندازه آن، باید متناسب با تعداد نفرات مدنظر شما باشد. از همه مهم‌تر اینکه، سبک سوفله‌خوری باید با دکوراسیون آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد.

دستورالعمل‌های نگهداری از سوفله‌خوری

سوفله‌خوری‌ها یکی از ظروف کاربردی آشپزخانه هستند که برای سرو غذاهای گرم مانند سوفله، سوپ و خورشت‌های مختلف استفاده می‌شوند. جنس این ظروف شکننده است و باید از آن‌ها مراقبت کنید. در ادامه، چند نکتۀ مهم را برای سالم‌نگه‌داشتن سوفله‌خوری توضیح می‌دهیم.

 • اگر سوفله‌خوری شما با برق کار می‌کند، دستگاه را قبل از شست‌وشو جدا کنید و مطمئن شوید که هیچ اتصالی به برق ندارد.
 • اگر سوفله‌خوری شما با شمع کار می‌کند، برای تمیزکردن آن، بعد از خاموش‌کردن، حداقل یک ساعت صبر کنید تا کاملاً سرد شود.
 • پس‌از هر بار استفاده، آن را بشویید.
 • از قراردادن سوفله‌خوری در مکان‌هایی که احتمال افتادن آن وجود دارد، خودداری کنید تا نشکند.
 • از اسکاچ یا سیم ظرفشویی برای شستن سوفله‌خوری استفاده نکنید؛ زیرا باعث ایجاد خراشیدگی و ترک در آن می‌شود.
 • ظرف را در جای خشک و خنک نگه دارید تا رطوبت و گرما به آن آسیب نرساند.
 • از مواد شوینده قوی یا اسیدها برای شستن سوفله‌خوری استفاده نکنید؛ زیرا این مواد به ظرف آسیب می‌رسانند.
 • اگر سوفله‌خوری شما آسیب دیده یا ترک خورده است، از آن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است هنگام گرم‌شدن منفجر شود.
سوفله خوری چیست

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که سوفله خوری چیست و چه کاربردهایی دارد. سوفله‌خوری یک ظرف دارای پایه‌ است که می‌توان در قسمت زیرین آن، شمعی روشن کرد تا غذا گرم بماند. کاربرد سوفله‌خوری، به گرم‌‌نگه‌داشتن سوفله محدود نمی‌شود و به‌کمک آن می‌توان هر نوع غذایی را از جمله سوپ یا خورشت‌ها، گرم نگه داشت. سوفله‌خوری‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و معمولاً جنس آن‌ها سرامیک، شیشه یا استیل است.

ظروف سرامیکی و شیشه‌ای برای گرم نگه‌داشتن غذا بهتر هستند؛ زیرا گرما را حفظ می‌کنند. برخی از سوفله‌خوری‌ها گرما را به‌وسیلۀ یک المنت برقی تولید می‌کنند. این وسیله، یکی از کاربردی‌ترین ظروف آشپزخانه به شمار می‌آید؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا غذاهای خود را گرم و تازه نگه دارید. برای مشاهده انواع مختلف سوفله‌خوری و خرید آن‌ها می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر، مانند خانه رویایی دلسا مراجعه کنید.

1 دیدگاه برای “سوفله خوری چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. اشتراک‌ها: برای پذیرایی از مهمان چی خوبه | برگزاری مهمانی شیک و ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *